Skip to content

114 Willow StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1865

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block126
Lot118
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,335
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
21%
Improvement Value:$299,400
79%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+3.8%
2024$12,311+4.0%
2023$11,840+1.6%
2022$11,659+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,335DeedBook 20170, Page 87913Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6031, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1865