Skip to content

97 Myrtle StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block126
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,683
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,500
25%
Improvement Value:$259,300
75%
Total Assessment$345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,730+3.8%
2024$11,301+4.0%
2023$10,868+1.6%
2022$10,703+22.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,683DeedBook 6361, Page 530

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5448, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1900