Skip to content

103 Myrtle StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block126
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,808
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
27%
Improvement Value:$217,400
73%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,034+3.8%
2024$9,667+4.0%
2023$9,297+1.6%
2022$9,155+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 20210, Page 21100

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 12494, Page 3453Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$137,777
DeedBook 12419, Page 388

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 6374, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1900