Skip to content

34 Lawrence StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block92
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,500
21%
Improvement Value:$251,300
79%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.8%
2024$10,451+4.0%
2023$10,051+1.6%
2022$9,898+19.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 12412, Page 8555

Property Sale

Sale
$101,100
DeedBook 12364, Page 7944

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 5593, Page 228

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900