Skip to content

74 Reigate RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Date
Dec 16, 2005

Property Information

Block1296
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,324
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,700
44%
Improvement Value:$205,600
56%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,493+3.8%
2024$12,036+4.0%
2023$11,576+1.6%
2022$11,399+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5706, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1950