Skip to content

38 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block12
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,593
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
34%
Improvement Value:$195,200
66%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+3.9%
2024$9,446+4.1%
2023$9,075+1.6%
2022$8,933-3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926