Skip to content

70 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block1265
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,633
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,700
41%
Improvement Value:$284,300
59%
Total Assessment$482,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,349+3.8%
2024$15,752+4.0%
2023$15,149+21.1%
2022$12,510-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,633DeedBook 20210, Page 61998

Property Sale

Sale
$392,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 20160, Page 73589Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 6183, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1940