Skip to content

24 Highview TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block1324
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
55%
Improvement Value:$159,800
45%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,072+3.8%
2024$11,631+4.0%
2023$11,186+1.6%
2022$11,015-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 20201, Page 17775

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5686, Page 771

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5425, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1953