Skip to content

36 Highview TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block1324
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,754
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,100
43%
Improvement Value:$264,600
57%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,627+3.8%
2024$15,056+4.0%
2023$14,480+1.6%
2022$14,259+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft1,754DeedBook 20240, Page 66894

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12154, Page 5102

Property Built

Built

Year Built: 1954