Skip to content

110 Merkel DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 18, 2024

Property Information

Block1331
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
45%
Improvement Value:$185,100
55%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,458+3.8%
2024$11,039+4.0%
2023$10,617+1.6%
2022$10,455+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20240, Page 53514

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5109, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1956