Skip to content

20 FairwayBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block1411
Lot134
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,824
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
48%
Improvement Value:$231,300
52%
Total Assessment$440,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,955+3.8%
2024$14,409+4.0%
2023$13,857+1.6%
2022$13,646-6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5420, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1941