Skip to content

28 Barnett StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2009

Property Information

Block1453
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,858
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
43%
Improvement Value:$271,000
57%
Total Assessment$476,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,146+3.8%
2024$15,556+4.0%
2023$14,961+1.6%
2022$14,732-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6212, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1942