Skip to content

57 Lindbergh Blvd.Bloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block1265
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,593
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
45%
Improvement Value:$243,700
55%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,050+3.8%
2024$14,500+4.0%
2023$13,945+1.6%
2022$13,733-3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$509,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20200, Page 63653

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 12254, Page 7188

Property Sale

Sale
$342,157
DeedBook 6024, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1930