Skip to content

54 North End TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Date
Feb 27, 1975

Property Information

Block1454
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,128
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,300
40%
Improvement Value:$310,300
60%
Total Assessment$517,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,307+3.9%
2024$16,665+9.4%
2023$15,232+1.6%
2022$14,996+13.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941