Skip to content

52 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block153
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
21%
Improvement Value:$250,600
79%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,348+3.8%
2024$10,931+3.8%
2023$10,529+1.3%
2022$10,390-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 20190, Page 19534

Property Built

Built

Year Built: 1996