Skip to content

239 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2010

Property Information

Block16
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,354
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
40%
Improvement Value:$148,200
60%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,314+3.8%
2024$8,010+4.0%
2023$7,703+1.6%
2022$7,586+12.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5918, Page 32

Property Sale

Sale
$73,250
DeedBook 5731, Page 643

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5054, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1942