Skip to content

40 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2003

Property Information

Block362
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,364
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,500
41%
Improvement Value:$165,500
59%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,565+3.8%
2024$9,216+4.0%
2023$8,863+1.6%
2022$8,728-9.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923