Skip to content

47 Fulton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block185
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,253
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,600
45%
Improvement Value:$180,200
55%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,187+3.8%
2024$10,778+4.0%
2023$10,366+1.6%
2022$10,207-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,253DeedBook 12195, Page 3332

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5599, Page 933

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5128, Page 915

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4949, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1919