Skip to content

26 Brighton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Dec 30, 1998

Property Information

Block187
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,750
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,900
41%
Improvement Value:$177,100
59%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,244+3.8%
2024$9,869+4.0%
2023$9,492+1.6%
2022$9,347-20.6%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 5593, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1923