Skip to content

205 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block18
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,320
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
26%
Improvement Value:$286,700
74%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,090+3.8%
2024$12,611+4.0%
2023$12,129+1.6%
2022$11,944+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 20240, Page 61308

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 5977, Page 708

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5622, Page 443

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5187, Page 241

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925