Skip to content

145 Lexington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block375
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,100
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
37%
Improvement Value:$152,100
63%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+3.8%
2024$7,912+4.0%
2023$7,609+1.6%
2022$7,493+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 6017, Page 428

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5657, Page 279

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5043, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1924