Skip to content

244 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Feb 2, 1996

Property Information

Block19
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
47%
Improvement Value:$109,000
53%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,984+3.8%
2024$6,729+4.0%
2023$6,471+1.6%
2022$6,373+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000

To:

Sq Ft832DeedBook 5406, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1942