Skip to content

240 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block19
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
49%
Improvement Value:$102,400
51%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+3.8%
2024$6,513+4.0%
2023$6,264+1.6%
2022$6,168+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$208,000

To:

Sq Ft832DeedBook 20190, Page 35138

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5949, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1942