Skip to content

238 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block19
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,136
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
45%
Improvement Value:$117,400
55%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,269+3.8%
2024$7,003-9.4%
2023$7,732+1.6%
2022$7,614+12.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 20180, Page 41239Recorded5/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1942