Skip to content

76 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Feb 8, 1993

Property Information

Block212
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage3,019
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
37%
Improvement Value:$277,300
63%
Total Assessment$437,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,833+3.8%
2024$14,291+4.0%
2023$13,744+1.6%
2022$13,534+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft3,019DeedBook 5249, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1870