Skip to content

14 Ella StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 30, 1993

Property Information

Block99
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,600
25%
Improvement Value:$328,500
75%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,860+3.8%
2024$14,317+4.0%
2023$13,769+1.6%
2022$13,559-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,832DeedBook 5271, Page 857

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1880