Skip to content

100 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block212
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings3
ZoningR-2A
Sq Footage3,038
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
32%
Improvement Value:$357,300
68%
Total Assessment$525,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,818+3.8%
2024$17,167-0.1%
2023$17,186+1.6%
2022$16,923+16.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5836, Page 691

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900