Skip to content

35 La France AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2002

Property Information

Block63
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningM-1
Sq Footage2,967
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,400
23%
Improvement Value:$318,200
77%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,928+3.8%
2024$13,418+4.0%
2023$12,905+1.6%
2022$12,708+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5236, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1902