Skip to content

44 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$662,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block213
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2 - 2-FAMS
Dwellings4
ZoningR-2A
Sq Footage1,669
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
21%
Improvement Value:$323,600
79%
Total Assessment$409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,887+3.8%
2024$13,379+4.0%
2023$12,867+1.6%
2022$12,671-12.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$662,000

To:

Sq Ft3,273DeedBook 20210, Page 62231

Property Sale

Sale
$432,000
Sq Ft1,669DeedBook 20200, Page 21030Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12404, Page 2883

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 12026, Page 7150

Property Built

Built

Year Built: 1900