Skip to content

76 Clinton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2015

Property Information

Block216
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,093
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,100
39%
Improvement Value:$239,600
61%
Total Assessment$392,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,320+3.8%
2024$12,833+4.0%
2023$12,343+1.6%
2022$12,154+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5827, Page 885

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4944, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1902