Skip to content

91 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 11, 2012

Property Information

Block216
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,970
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,500
45%
Improvement Value:$209,500
55%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,924+3.8%
2024$12,451+4.0%
2023$11,975+1.6%
2022$11,792+16.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,970DeedBook 12404, Page 4049

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5396, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1880