Skip to content

26 Henry StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block219
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,039
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
30%
Improvement Value:$259,500
70%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,506+3.8%
2024$12,049+4.0%
2023$11,588+1.6%
2022$11,411+5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$129,999
DeedBook 5753, Page 508

Property Sale

Sale
$148,602
DeedBook 5506, Page 148

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5027, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1900