Skip to content

83 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Date
Nov 30, 1987

Property Information

Block216
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,715
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,600
52%
Improvement Value:$150,700
48%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695+3.8%
2024$10,304+4.0%
2023$9,910+1.6%
2022$9,759-1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900