Skip to content

37 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block219
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,618
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
36%
Improvement Value:$200,500
64%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,624+3.8%
2024$10,235+4.0%
2023$9,844+1.6%
2022$9,694-1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,618DeedBook 20220, Page 73617

Property Sale

Sale
$127,199
DeedBook 12327, Page 1628

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 6120, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1880