Skip to content

19 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 27, 1986

Property Information

Block219
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,396
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
37%
Improvement Value:$157,800
63%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,497+3.8%
2024$8,186+4.0%
2023$7,873+1.6%
2022$7,753-16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 4938, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1880