Skip to content

123 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block220
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-G
Sq Footage2,479
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
27%
Improvement Value:$312,600
73%
Total Assessment$429,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,582+3.8%
2024$14,049+4.0%
2023$13,512+1.6%
2022$13,305-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,479DeedBook 6364, Page 97

Property Sale

Sale
$427,000
DeedBook 6072, Page 243

Property Sale

Sale
$222,600
DeedBook 5626, Page 249

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4980, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1900