Skip to content

158 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block221
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,188
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,500
41%
Improvement Value:$234,900
59%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+3.8%
2024$12,954+4.0%
2023$12,459+1.6%
2022$12,269+8.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6044, Page 469

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4972, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1900