Skip to content

27 Division StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block542
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,128
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,800
33%
Improvement Value:$262,800
67%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,283+3.8%
2024$12,797+4.0%
2023$12,308+1.6%
2022$12,120-1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960