Skip to content

21 Washington PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block221
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage3,400
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
32%
Improvement Value:$312,800
68%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,657+3.8%
2024$15,085+4.0%
2023$14,508+1.6%
2022$14,287-5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$501,500
DeedBook 6316, Page 350

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 5901, Page 911

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5009, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1923