Skip to content

45 Park Ave Unit 35Bloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block249
Lot12
QualifierC0035
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage572
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
65%
Improvement Value:$47,400
35%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,343+4.0%
2024$4,175+4.2%
2023$4,006+1.6%
2022$3,941-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft572DeedBook 20250, Page 38678

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft572DeedBook 20240, Page 76812Recorded12/27/2024

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 5053, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1927