Skip to content

364 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1998

Last Sale Date
Jun 15, 1987

Property Information

Block572
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
DescriptionDRIVE-IN BANK
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$542,900
73%
Improvement Value:$203,200
27%
Total Assessment$746,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,308+3.8%
2024$24,383+4.0%
2023$23,450+1.6%
2022$23,092+5.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998