Skip to content

251 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block274
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
DescriptionSHOPS +OFF BLDG
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$652,000
42%
Improvement Value:$916,000
58%
Total Assessment$1,568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,187+3.8%
2024$51,242+4.0%
2023$49,282+1.6%
2022$48,530+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954