Skip to content

185 Liberty StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Other School

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 6, 1997

Property Information

Block281
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionOFFICES
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage4,144
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$522,700
52%
Improvement Value:$480,700
48%
Total Assessment$1,003,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$6,719+0.5%
2000$6,683-44.7%
1999$12,078+1.9%
1998$11,847+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft4,144DeedBook 5489, Page 645

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5003, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1900