Skip to content

229 Liberty StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Date
Sep 23, 2013

Property Information

Block281
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionOFFICES
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage3,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
27%
Improvement Value:$381,500
73%
Total Assessment$525,200

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905