Skip to content

34 Monroe PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block281
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionVACANT BLDG.
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage5,184
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,100
32%
Improvement Value:$375,900
68%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,656+3.8%
2024$17,974+4.0%
2023$17,287-15.7%
2022$20,511-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft5,184DeedBook 20190, Page 39712

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900