Skip to content

76 Monroe PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block281
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,454
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,600
30%
Improvement Value:$358,600
70%
Total Assessment$513,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,408+3.8%
2024$16,771+4.0%
2023$16,130+1.6%
2022$15,884+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000

To:

Sq Ft2,454DeedBook 12076, Page 6108

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 5428, Page 883

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1880