Skip to content

56 Monroe PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1874

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 7, 2005

Property Information

Block281
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,822
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,600
36%
Improvement Value:$277,400
64%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,653+3.8%
2024$14,118+4.0%
2023$13,578+1.6%
2022$13,370+11.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,822DeedBook 6241, Page 523

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5288, Page 658

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5064, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1874