Skip to content

22 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Date
Jul 7, 1977

Property Information

Block306
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
39%
Improvement Value:$180,500
61%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,760+3.9%
2024$9,394+4.1%
2023$9,025+1.6%
2022$8,883-9.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911