Skip to content

228 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 3, 1986

Property Information

Block306
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE + WHSE
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
33%
Improvement Value:$233,800
67%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,818+3.8%
2024$11,386+4.0%
2023$10,950+1.6%
2022$10,783-25.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 4925, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1926