Skip to content

393 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block336
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
88%
Improvement Value:$42,500
12%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+3.8%
2024$11,851+3.8%
2023$11,415+1.3%
2022$11,264-9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 20160, Page 32388

Property Built

Built

Year Built: 1935